عیدی، سررسید یا کتاب

مطلبی از احمد پورنجاتی بر خرید عیدانه سررسید

 

هر آدم عاقلی می‌داند که کتاب، یک “موجود عجیب الخلقه” بی‌مصرف و پرافاده‌ای است که نگو و نپرس، تنها کاربردی که دارد ‌این است که به درد خواندن می‌خورد و چیزی فهمیدن. همین! مهم نیست که با چه انگیزه‌ای و برای چه نتیجه‌ای. مهم‌ این است که کتاب، خواهی نخواهی و معمولا بدون اجازه و هماهنگی خواننده‌اش، کارهایی با آدم می‌کند که گاه کلی بر سرنوشت بشریت تاثیر می‌گذارد و نکته جالب قضیه ‌اینجاست که ‌این موجود “آب زیرکاه”، اصلا و ابدا به روی خودش هم نمی‌آورد که چه بلایی به سر آدم ها آورده در طول تاریخ و عرض جغرافیا!

 

 

کم بلایی نیست، افزایش فهم و آگاهی و بالارفتن شاخک‌های حسی و پایین آمدن آستانه تحریک وکنجکاوی انسان در برابر آنچه دور و برش می‌گذرد. کاری می‌کند ‌این “مظلوم نما” کتاب که آدم، تبدیل می‌شود به یک فضولباشی. که تا از ته و توی هرچیزی سر در نیاورد ول کن ماجرا نیست!

با‌ این وصف، خودش را با هزار ادا و اطوار، در پوشش “رمان و شعر و ادبیات و دانش و فلسفه و آداب و اخلاق اجتماعی و مدنی و هزار نقش دیگر” در دل انسان جا می‌زند به عنوان “یارمهربان!”

کاربرد دیگری جز ‌این مزاحمت‌ها که اشاره کردم ندارد،”کتاب”. نه می‌شود از آن به عنوان چرکنویس( یا پیش نویس) استفاده کرد، نه حتی قد و قواره‌اش به درد خمیر کردن و مقواسازی می‌خورد. (مگر مشمول لطف سانسور شده باشد) و نه حتی می‌توان روی هم گذاشت و به جای چارپایه از آن استفاده کرد یا برای سرگرمی ‌نونهالان شیطون، جلوی آنان گذاشت که با مداد رنگی، خط خطی‌اش کنند تا مادر به کارش برسد.

از همه مهم‌تر ‌این‌که هیچ خاصیتی برای ”هدیه دادن” ندارد. کتاب هم شد “کادو”؟! به جای ‌ایجاد حس سپاسگزاری و خرسندی در وجود مبارک آن کس که هدیه اش می‌گیرد، ‌ایجاد انزجار می‌کند. آنتی پاتیک است. بی‌خود نیست که بیشتر مردم، به ویژه مشتریان بنگاه‌های اقتصادی و مؤسسات و شرکت‌ها و حتی برخی مدیران و کارکنان نهادهای عمومی ‌به جای کتاب، “سررسید” هدیه می‌دهند که هم خیلی “وزین” است هم بسیار سودمند و به ویژه تو دل برو هم هست. از همه مهم‌تر ‌این که نه تولید و نه مصرف ”سر رسید” نیاز به حتی یک نخود “فسفر یا هرگونه ماده گرانقیمت” ندارد.

پس، زنده باد “سررسید”!

من به عنوان یک دریافت کننده حرفه‌ای و معتاد به “سررسید” که هر سال، یکی دو ماه مانده به نوروز، چندین سررسید از اینجا و آنجا برایم هدیه می‌فرستند و از شما چه پنهان عزا می‌گیرم که با این موجودات نجیب، چه کنم که دوستان ارسال کننده به تریج قبایشان برنخورد، فروتنانه از همه “عزیزان سررسید هدیه کن”،خواهش می‌کنم همچنان به همین شیوه ادامه دهند و یک وقت دچار انحراف به راست و چپ نشوند که به جای سررسید، کتاب هدیه بدهند. البته، به یک شرط:

ذره‌ای احساس مسؤولیت یا دغدغه برای افزایش آگاهی و اعتلای فرهنگ جامعه‌ ایران به وجود مبارکشان راه ندهند! مرسی

 

منبع http://pournejati.com

لینک های مفید:

کتاب به جای سررسید (بهترین هدایای تبلیغاتی و نوروزی شرکتها)

برآورد هزینه و درخواست کاتالوگ اطلاعات بیشتر برای طرح کتاب به جای سررسید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *